Historia i symbolika obrączek ślubnych

Wymiana obrączek to jeden z najważniejszych elementów ceremonii ślubnej. Podczas tego rytuału, para młoda przysięga sobie dozgonną miłość oraz wierność. Zastanawialiście się jednak, jak daleko sięgają korzenie tej tradycji i co właściwie symbolizują obrączki ślubne?

Obrączki ślubne – początki

Historia obrączek ślubnych sięga wielu tysięcy lat wstecz, aż do starożytnego Egiptu. Stamtąd wywodzą się pierwsze znane nam pierścienie. Wykonywano je z roślin takich jak tatarak czy trzcina, a nawet z pędów, które rosły nad Nilem – dawcą życia i pomyślności. Już wtedy uważano, że mają one wartość symboliczną. Okrąg, który nie ma początku, ani końca oznaczał wieczność oraz nieskończoność, zaś otwór w pierścieniu był symbolem bramy i wejścia w nieznane.

Obrączki wykonane z materiałów roślinnych nie były trwałe, w związku z tym z czasem zaczęto używać takich surowców jak skóra lub kość słoniowa.

Obrączki ślubne w Rzymie

Tradycja obdarowywania pierścieniem jako symbolem miłości została przeszczepiona na grunt kultury greckiej, skąd przejęli ją Rzymianie. Obrączki, tak jak w Egipcie noszono na serdecznym palcu lewej dłoni, gdyż wierzono że tam właśnie przebiega żyła prowadząca wprost do serca, nazywana „vena amoris” – żyłą miłości.

W czasach rzymskich nie dokonywano rozróżnienia na zaręczyny oraz zaślubiny. Obrączki były symbolem zawarcia pewnego kontraktu, siły związku oraz podporządkowania kobiety.

Obrączki ślubne w Kościele Katolickim

Wymiana obrączek ślubnych kojarzy się przede wszystkim z rytuałem kościelnym, jednak rzymski zwyczaj obdarowywania małżonki pierścieniem został usankcjonowany przez Kościół Katolicki i włączony do prawa kanonicznego dopiero w XIII wieku.

Złote obrączki zaczęto wykonywać w Izraelu, tysiąc lat przed naszą erą, jednakże z biegiem czasu zyskały popularność także w Europie. W renesansowych Włoszech wykształciła się moda na obrączki ślubne wykonane ze srebra, które zyskały popularność również w Anglii i Francji. Ówczesne pierścienie często wzbogacano o poetyckie wersety wygrawerowane na obrączkach.

Choć przez tysiące lat zmieniały się obyczaje dotyczące obrączek ślubnych,  same pierścienie przechodziły liczne transformacje, pewne jest, że podczas kiedy surowce takie jak: miedź, mosiądz czy żelazo symbolizowały siłę uczucia, z kolei srebro lub złoto – pełne zaufanie do małżonka.

Obrączki ślubne w tradycji polskiej

Co ciekawe, w Polsce obrączki ślubne pojawiły się dopiero w XVIII wieku. Istniało wówczas przekonanie, że przyszłe panny młode nie mogą zobaczyć pierścienia przed ślubem. Był to obyczaj dość kłopotliwy, ze względu na trudności związane z dopasowaniem odpowiedniego rozmiaru. Prawdopodobnie właśnie z tego powodu, tradycja ta odeszła w zapomnienie.

Do wybuchu II Wojny Światowej obrączki ślubne nosiły wyłącznie kobiety. Obyczaj ten uległ zmianie, kiedy mężczyźni walczący w obronie ojczyzny, założyli obrączki mające przypominać o czekającej w domu ukochanej.

Obrączki ślubne zmieniały się znacząco na przestrzeni tysiącleci. Te, które znamy dziś osiągnęły swój obecny kształt w XX wieku. Pomimo że z każdym rokiem branża jubilerska przedstawia coraz nowe, nierzadko fantazyjne i odbiegające od tradycji wzory obrączek, ich znaczenie pozostaje uniwersalne.

Od momentu powstania, aż po dzień dzisiejszy są one symbolem nierozerwalnej, nieskończonej i wiecznej miłości, zawarcia wspólnoty małżeńskiej, wkroczenia w nieznane oraz siły uczucia, jakim darzą się małżonkowie.

Dla naszych czytelników mamy wyjątkową ofertę na zakup swoich wymarzonych obrączek ślubnych! Dokonując zamówienia w salonach stacjonarnych GESELLE Jubiler lub wysyłając wiadomość mailową na adres  [email protected] z użyciem hasła „NASZE OBRĄCZKI”  uzyskacie 15% rabatu. 

Promocja obowiązuje do 31 stycznia 2022 r. Pamiętajcie o tym, że do naszego salonu nie trzeba umawiać się na wizytę – zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18 oraz w soboty 10-14. Czekamy na Was we Wrocławiu i Warszawie!