Cyrkonia czy brylant?

Cyrkonia czy brylant?

Podejmując decyzję o zakupie pierścionka zaręczynowego czy też obrączek ślubnych zastanawiasz się co wybrać cyrkonię czy brylant? Mimo, iż na pierwszy rzut oka różnice między nimi nie są zauważalne to warto wiedzieć czym się różnią.

Czym zatem należy się kierować przy zakupie pierścionka zaręczynowego lub obrączek ślubnych zdobionych kamieniami?

Diamenty to niezwykle rzadkie i najtwardsze minerały na Ziemi. Swoją oryginalność zawdzięczają przede wszystkim swojemu pochodzeniu. Diamenty jako kamienie naturalne charakteryzują się wysoką odpornością na zarysowania, która w skali twardości Mohsa klasyfikuje je na 10 – najwyższym miejscu. Zarysowanie diamentu jest możliwe wyłącznie drugim diamentem. Ponadto oszlifowane diamenty nigdy nie tracą swojego blasku co ma szczególne znaczenie w perspektywie długoterminowej, a także w przypadku codziennego użytkowania biżuterii. Walory te powodują, że są to tak drogocenne klejnoty.

Cyrkonie mimo pozornego podobieństwa do brylantów są kamieniami syntetycznymi, które na rynku po raz pierwszy pojawiły się dopiero w II połowie XX wieku. Jednakże ze względu na swoją urodę i atrakcyjność cenową (cyrkonie są nawet 10x tańsze od brylantów) bardzo szybko stały się jednymi z najchętniej kupowanych sztucznych kamieni.

Traktując biżuterię jako zakup długoterminowy warto od razu rozważyć oprawę brylantów. Cyrkonie wraz
z upływem czasu stają się matowe i pozbawione pierwotnego blasku, przez co ich początkowa uroda znika. Niestety proces niszczenia cyrkonii szczególnie widoczny jest w pierścionkach i obrączkach ślubnych, narażonych na liczne uszkodzenia ze względu na nieustanne operowanie dłońmi.

Co z tego wynika?

Wybór pierścionka zaręczynowego i obrączek ozdobionych cyrkoniami – jest to jedynie początkowa i pozorna oszczędność. Należy pamiętać, że są to kamienie syntetyczne, które z czasem niszczeją, a ich wymiana okazuje się zupełnie nieopłacalna. Przewyższa ona koszt jednorazowej oprawy brylantu. Należy pamiętać, że w miejscu, w którym wcześniej była umieszczona cyrkonia, nie można oprawić brylantu.

Wybór obrączek z brylantami nie generuje dalszych kosztów, związanych z utrzymaniem samych kamieni
w dobrym stanie. Jest za to źródłem wielu plusów. Umożliwia bezproblemowe odświeżenie (wypolerowanie lub naniesienie matu) obrączek bez ryzyka zmatowienia jak w przypadku cyrkonii. Istnieje także możliwość oprawy kolejnych brylantów wraz z upływem czasu, na przykład podczas rocznic ślubu, co jest popularnym wyborem wśród klientów salonu GESELLE Jubiler.

W zależności na jaką biżuterię się decydujemy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – czy ma nam służyć na długie lata, czy może kupujemy ją na specjalną okazję? W przypadku kolczyków, które dobieramy do kreacji sylwestrowej i które będziemy nosić okazjonalnie, cyrkonia może być dobrym rozwiązaniem.