Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Wybór palca, na którym należy nosić pierścionek zaręczynowy wcale nie jest taki oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Kupiłeś pierścionek zaręczynowy i nie wiesz, na który palec Ukochanej go założyć? Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości zarówno mężczyzn, jak i przyszłych panien młodych, dotyczące wyboru ręki oraz palca, na których powinien znaleźć się pierścionek.

Pierścionek zaręczynowy – zakładamy na prawą czy lewą dłoń?

Polska tradycja głosi, że pierścionek zaręczynowy powinien znaleźć się na prawej dłoni. Nie jest to jednak zasada uniwersalna. Być może będąc poza granicami naszego kraju widziałeś kobiety noszące pierścionki zaręczynowe na lewej dłoni. Nic dziwnego! W niektórych z europejskich krajów przyjęło się, iż symbol zaręczyn powinien być noszony właśnie na tej ręce. Uzasadnieniem takiego wyboru jest przekonanie, że lewa ręka jest bliżej serca.

Pomimo, że w Polsce przyjęło się, że pierścionki zaręczynowe noszone są na prawej dłoni, źródła historyczne podają, że nie zawsze tak było. Prawdopodobnie tradycja noszenia pierścionka na lewej dłoni była żywa
w Polsce aż do Powstania Styczniowego zakończonego w 1864 roku. Wówczas to kobiety na znak żałoby po poległych w walkach narzeczonych, przełożyły
pierścionki zaręczynowe z lewej dłoni na prawą, co zapoczątkowało nowy obyczaj.

Pierścionek zaręczynowy – na który palec zakładamy?

Jeśli jesteś tradycjonalistą, wybór jest prosty – palec serdeczny, czyli ten umiejscowiony pomiędzy palcem małym, a środkowym. Noszenie pierścionka zaręczynowego na palcu serdecznym lewej dłoni uzasadnia się sięgającym starożytnego Egiptu przekonaniem, że właśnie tu przebiega żyła miłości, prowadząca przez palec serdeczny wprost do serca.

Niemniej jednak w polskiej tradycji ugruntowało się noszenie pierścionka zaręczynowego na palcu serdecznym ręki prawej i wciąż wiele kobiet pozostaje silnie przywiązanych do tego obyczaju.

Pierścionek zaręczynowy i obrączka po ślubie – na którym palcu nosić?

O ile teraz już wiesz, że zgodnie z polską tradycją pierścionek zaręczynowy nosi się na palcu serdecznym prawej dłoni, sprawa komplikuje się w momencie zaślubin. Dlaczego? Gdyż to miejsce zarezerwowane jest
w polskiej tradycji dla
obrączki ślubnej. Co zatem zrobić z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie?

Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań:

  • Pozostawienie pierścionka zaręczynowego na serdecznym palcu prawej dłoni wraz z obrączką – w takim przypadku pierścionek nadal pozostaje w pierwotnym miejscu, jednakże wybierając to rozwiązanie należy mieć na uwadze jego negatywne konsekwencje. Pierścionek zaręczynowy będzie ocierać się o obrączkę ślubną, a co za tym idzie oba pierścienie mogą ulec zarysowaniu.
  • Przełożenie pierścionka zaręczynowego na lewą dłoń – to jedno z najpopularniejszych posunięć. Jest ono swego rodzaju kompromisem, gdyż pierścionek nadal pozostaje na palcu serdecznym, tak jak nakazuje tradycja, lecz nie przeszkadza kobiecie, ani nie niszczy się.
  • Przełożenie pierścionka zaręczynowego na jakikolwiek palec – nie jest to rozwiązanie dla kobiet przestrzegających tradycji, jednakże wiele panien młodych decyduje się na założenie pierścionka zaręczynowego na inny niż serdeczny palec, np. środkowy.
  • Zrezygnowanie z noszenia pierścionka zaręczynowego – niektórzy uważają, że pierścionek zaręczynowy powinien ustąpić miejsca obrączce, która uważana jest za ważniejsza rangą, nie jest to jednak rozwiązanie dla kobiet przywiązanych do symbolu zaręczyn noszonego na palcu.
  • Noszenie pierścionka zaręczynowego na łańcuszku – doskonałe rozwiązanie dla Pań, które nie chcą chować pierścionka na dno szafy i w ten sposób eksponują go na szyi.

Sposób noszenia pierścionka zaręczynowego po ślubie to sprawa indywidualna. Powyższe punkty można potraktować jako porady i sugestie, natomiast decyzja należy do posiadaczki pierścionka. W zależności od potrzeb należy wybrać miejsce, które będzie komfortowe w codziennym życiu i zgodne z przekonaniami,
a
jednocześnie pozwoli czerpać satysfakcję z posiadanej biżuterii.