Cyrkonia czy brylant?

Cyrkonia czy brylant?

Na pierwszy rzut oka różnica jest prawie niezauważalna, czym zatem należy się kierować przy zakupie pierścionka zaręczynowego lub obrączek ślubnych?

Unikatowy pierścionek z wiecznym brylantem z białego złota w romantycznym stylu

Wybierając biżuterię z kamieniami ozdobnymi, należy mieć na uwadze, że nie wszystkie są tak samo trwałe i wytrzymałe. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dwóch rodzajów kamieni – cyrkonii i brylantu.

Diamenty zdobywają wyższość nad cyrkoniami, przede wszystkim dzięki swej trwałości oraz odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Ponadto nigdy nie tracą swojego wyjątkowego blasku ani nie ulegają zarysowaniom ze względu na niezwykłą twardość (10 w skali Mohsa), co ma szczególne znaczenie w perspektywie długoterminowej, a także w przypadku codziennego użytkowania biżuterii. Diament może ulec zarysowaniu wyłącznie drugim diamentem.

Cyrkonie mimo pozornego podobieństwa do brylantów są o wiele delikatniejsze i narażone na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy nawet ukruszenia, co wynika z niewielkiej twardości cyrkonii (od 7,5 do 8,5 w skali Mohsa). Te syntetyczne kamienie wraz z upływem czasu stają się matowe i pozbawione pierwotnego blasku, przez co ich początkowa uroda znika. Niestety proces niszczenia cyrkonii szczególnie widoczny jest w pierścionkach i obrączkach ślubnych, narażonych na liczne uszkodzenia ze względu na nieustanne operowanie dłońmi.

Co z tego wynika?

Wybór obrączek ozdobionych cyrkoniami – jest to jedynie początkowa i pozorna oszczędność. Należy pamiętać, że są to kamienie syntetyczne, które z czasem niszczeją, a ich wymiana okazuje się zupełnie nieopłacalna. Przewyższa ona koszt jednorazowej oprawy brylantu. Co gorsza, w miejscu, w którym wcześniej była umieszczona cyrkonia, nie można oprawić następnie brylantu.

Para obrączek z żółtego złota z brylantami – kolekcja You&Me

Wybór obrączek z brylantami nie generuje dalszych kosztów, związanych z utrzymaniem samych kamieni w dobrym stanie. Jest za to źródłem wielu plusów. Umożliwia bezproblemowe odświeżenie (wypolerowanie lub naniesienie matu) obrączek bez ryzyka zmatowienia jak w przypadku cyrkonii. Istnieje także możliwość oprawy kolejnych brylantów wraz z upływem czasu, na przykład podczas rocznic ślubu, co jest popularnym wyborem wśród klientów salonu GESELLE Jubiler.

Ponadczasowa para złotych kolczyków z perłą i cyrkoniami

W zależności na jaką biżuterię się decydujemy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – czy ma nam służyć na długie lata, czy może kupujemy ją na specjalną okazję? W przypadku kolczyków, które dobieramy do kreacji sylwestrowej i które będziemy nosić okazjonalnie, cyrkonia może być dobrym rozwiązaniem.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.